Länkar till andra delar av Naturskyddsföreningen

Riksföreningen
Skånes länsförbund

Andra lokalföreningar i Skåne

Valet 2010

                                                  Highland Cattle på Lya ljunghed

  Miljöpulsen      
                                                                                                                                           
Miljöpuls införvalet har varit Bjäre Naturskyddsförenings traditionella sätt att pejla var partierna står inför valet.  En panel med en representant för varje parti har frågats ut offentligt i sessionssalen på kommunhuset.  Det har gällt aktuella miljöproblem och frågeställare har varit föreningens programledare och folk i publiken.
Vi anordnade Miljöpuls även denna valrörelse den 7 september. Läs mer.
 
Enkät till ledamöterna i kommunfullmäktige

Inför årets val hade vi kompletterat med fyra enkätfrågor om miljön på Bjäre till alla fullmäktigeledamöter samt till miljöpartiet, som aspirerar på att ta plats i kommunfullmäktige.. Den fjärde frågan var från början ett alternativ för dem som inte ansågs sig kunna besvara de tre föregående, men några har gripit tillfället att peka på vad de anser vara den mest aktuella miljöfrågan på Bjäre.

Man kan inte säga att svarsfrekvensen varit överväldigande. Ett par av partierna har nöjt sig med att ge ett gemensamt svar. Vi tackar dem som har skickat in och är belåtna med svaren. De blir intressanta att använda i de fortsatta diskussionerna om miljön inför valet.

 Resultatet redovisar vi nu på föreningens hemsida. Vi har fört ihop svaren partivis. Nedan finns länkar till respektive parti.

Här följer de fyra frågorna:

1. Hur stöttar vi lantbruket på Bjäre för att få en uthållig produktion och utveckla en större ekologisk konsumtion? Intressanta frågor rör gödsling, bekämpning, vattenuttag, läckage till hav och vattendrag samt kommunal upphandling av ekologiska livsmedel, men det finns flera andra att välja att ta upp.

2. Vilka områden är viktigast att skydda för att bevara Bjäres särart? Hur skyddar vi dem? Det kan gälla kuststräckor, småskaligheten samt natur- och landskapsvärden.

3. Hur ska det överbelastade miljökontoret organiseras och vilka resurser ska tillföras för att de anställda ska kunna fullgöra sina uppgifter effektivt?

4. Vilken är den viktigaste miljöfrågan för Bjäre och Båstad kommun? Hur ska den hanteras?

MODERATERNA  FOLKPARTIET  BJÄREPARTIET CENTERN 
 
KRISTDEMOKRATERNA  SOCIALDEMOKRATERNA   MILJÖPARTIET

Uppdaterat: 2011-08-30
Tipsa en vän Bookmark and Share
© 2011 Bjärre Naturskyddsförening Kontakta oss Om cookies