Jordbruk & Mat

Gengrödor inte hållbart

Storskalig odling av GMO-soja i Brasilien

Storskalig odling av GMO-soja i Brasilien. Foto: Anders Friström

Utvecklingen av genmodifierade grödor, GMO, har bidragit till ökad användning av kemiska bekämpningsmedel, men inte gett några tydliga skördeökningar. Det visar en omfattande forskarutvärdering som nyligen genomförts.

– Genmodifierade grödor har inte bidragit till att nå några av målen om ökad matsäkerhet och utveckling för de fattigaste, säger professor Janice Jiggins, som deltagit i den omfattande kunskapsutvärderingen av det globala jordbruket, ”International Assessment of Agricultural Knowledge, Science and Technology for Development”, IAASTD.

– De patenterade gengrödorna har också lett till en ökad koncentration av markägandet, drivit upp odlingskostnaderna och underminerat böndernas rätt till att ta eget utsäde ur skörden, vilket annars är det vanligaste i utvecklingsländer, säger Janice Jiggins.  

Genteknik löser inte problemen

Utvärderingens slutsats är att biotekniken inte kan lösa matkrisen och att världen istället måste satsa på ett mer hållbart, ekologiskt jordbruk.

– Allt tal om att utrota hungern och öka matproduktionen med hjälp av GMO har visat sig vara tomt prat, säger den välkända indiske miljödebattören Vandana Shiva. För agrobusiness är gentekniken inte ett mål i sig, utan grunden för att kunna patentera utsäde. Utan patent kan de inte sälja sina fröer med sådan lönsamhet. Med patenten får företagen möjlighet att ta kontroll över hela odlingskedjan från insatsvaror som utsäde, konstgödning och bekämpningsmedel till försäljning och distribution av spannmål. Det finns idag monopol i alla led inom jordbrukssektorn i en skala som de flesta konsumenter inte kan föreställa sig.  

Texten bygger på en längre artikeln av Anders Friström i föreningens medlemstidning Sveriges Natur. Bli medlem så ingår prenumeration på tidningen!

Naturskyddsföreningen anser:

  • Genmodifiering är en teknik som innebär ett vetenskapligt språng och kan få oförutsägbara effekter för miljö och hälsa.
  • Utsättning av genmodifierade organismer i miljön ska inte tillåtas i dagsläget. Osäkerheten om miljöeffekterna är så stor att försiktighetsprincipen måste gälla.
  • Eventuell framtida utsättning kan endast accepteras om den ger en samhällsnytta som inte kan uppnås med alternativ teknik. Dagens tillståndssystem bedömer endast riskerna, utan att väga dem mot nyttan.
  • Herbicidtoleranta grödor ska varken utvecklas eller användas.
  • Grödor med antibiotikaresistensgener ska inte sättas ut i miljön.
  • Alla utsättningar måste registreras och följas upp. Ett system för att spåra oavsiktlig spridning behöver etableras.
  • Strikt skadeståndsansvar bör gälla för den som använder GMO i miljön, och en obligatorisk ansvarsförsäkring bör krävas.
  • Alla produkter som tillverkats med hjälp av GMO ska vara märkta. Idag omfattar märkningskravet t ex inte mjölk eller kött som producerats av djur som fått GMO-foder.
  • Patent på levande organismer ska inte vara tillåtna, oavsett om de genmodifierats eller ej. Levande varelser kan aldrig betraktas som uppfinningar.
Författare: Anders Friström
Uppdaterat: 2009-01-23
Tipsa en vän Bookmark and Share
© 2010 Naturskyddsföreningen   |   PG 90 19 09-2   |   Kontakta oss Om cookies