Klimat & Energi

Fem av sex vill inte satsa på kärnkraft

63 procent vill satsa på förnybar energi som vind, sol och bioenergi. Foto: Scanpix

Enbart 15 procent av svenskarna vill prioritera en investering i att ersätta gamla kärnkraftverk med nya. En majoritet, 63 procent, vill hellre satsa på förnybar energi som vind, sol och bioenergi.

Synovate/Temo har på uppdrag av Naturskyddsföreningen genomfört en
undersökning om vad svenska folket anser att samhället bör prioritera när det
gäller klimatinvesteringar i Sverige.

Drygt 1000 svenskar har fått svara på frågan ”Om samhället skulle investera 20 miljarder vad anser du då att man bör satsa på i första hand?”

Satsa på förnybar energi

En stor majoritet, 63 procent, anser att förnybar energi som vindkraft, solenergi och bioenergi har högst prioritet. 18 procent anser att det viktigaste är att effektivisera elanvändningen så att den totala energianvändningen kan minskas. Undersökningen visar att stödet för att i första hand prioritera investeringar i förnybar energi gäller oavsett partisympatier.

– Flera undersökningar visar att klimatproblemen är välkända hos svenskarna. Nu kan vi även visa svaret på frågan om hur svenska folket prioriterar olika energislag i förhållande till varandra: kärnkraftens tid är förbi! Det gäller alla riksdagspartiers väljare. Därför bör överenskommelsen om ny kärnkraft rivas upp, säger Mikael Karlsson ordförande i Naturskyddsföreningen.

Kärnkraftens tid är förbi

Kostnaderna för ny kärnkraft är mycket höga och ny vindkraft är billigare och går snabbare att införa. Därför visar statistiken att vindkraft är det energislag som växer snabbast i hela världen. Nya statliga utredningar visar på stora potentialer att effektivisera energianvändningen.

– Vi behöver inte kärnkraften. Den är dyr och det tar lång tid att bygga kärnkraftverk. Redan regeringens eget planeringsmål för vindkraft innebär att nästan hälften av kärnkraftens el kan ersättas. När energieffektiviseringen dessutom tar fart och när solcellerna blir allt billigare så kan vi ersätta kärnkraften, säger Svante Axelsson generalsekreterare Naturskyddsföreningen.

De LO-förbund som hyllat regeringens kärnkraftsuppgörelse verkar ha litet stöd bland sina medlemmar och bland socialdemokratiska sympatisörer. Bland de tillfrågade LO-medlemmarna i opinionsundersökningen ville endast 15 procent prioritera investeringar för att ersätta gamla kärnkraftverk med nya.

Uppdaterat: 2009-03-16
Tipsa en vän Bookmark and Share
© 2011 Naturskyddsföreningen   |   PG 90 19 09-2   |   Kontakta oss Om cookies