Vandring i Kråksjöåsen-Kojemossens naturreservat
Välkommen att vara med på en vandring i Kroksjöåsen-Kojemossens naturreservat.
Välkommen att vara med på en vandring i Kroksjöåsen-Kojemossens naturreservat som ligger 6 km söder om Röfors och det tar ca 30 minuter med bil att åka från Askersund.
Så här lockande skriver Länsstyrelsen om reservatet:
"På Kråksjöåsen kan du vandra i medeltida munkars fotspår genom myrlandskapet. Stigen på rullstensåsen har gamla anor och leder ut i en mosaik av skog och myrar som är kännetecknande för Kojemossens naturreservat."
Vi går i lugn takt från parkering på en stig genom skogen, passerar vindskyddet och fortsätter sen längs åsen där det är lättvandrat. Det kan vara bra att ha stavar speciellt i början där det är lite knöligt.
Vi vänder sedan tillbaka samma väg och stannar vid vindskyddet där vi fikar tillsammans.
Vandringen blir ca 4 km lång och tar runt 2 timmar.
Samling sker vid Hantverkshuset i Askersund kl 17:45 och vi samåker sen senast kl 18:00.
Ta med eget fika och gärna en kikare.
Alla är välkomna, man behöver inte vara medlem och ingen anmälan behövs.
Om du har några frågor kontakta Marianne Holmström på 070-280 79 06, Naturskyddsföreningen i Askersund
Här kan du läsa mer om naturreservatet:
https://www.lansstyrelsen.se/orebro/besoksmal/naturreservat/kraksjoasen-kojemossen.html (Länsstyrelsen)
Naturskyddsföreningen i Askersund anordnar vandringar som är öppna för alla som vill komma ut i naturen tillsammans med andra.
Under 2026 har vi redan vandrat den 13 april vid Garpa gruva och den 4 maj vid Döberg. Efter Kråksjöåsen den 1 juni så gör vi ett uppehåll till 7 september och sedan blir den sista vandringen 5 oktober.