Nyheter
Sortera innehåll
Välj Månad
Välj år
-
15 januari, 2021
Pressmeddelande
Den havsmiljölag som Miljömålsberedningen föreslår är ett stort steg framåt för en bättre havsmiljö. Lagen ställer större krav på regeringen att ta ansvar för havspolitiken. Naturskyddsföreningen ser också positivt på ett utökat och förstärkt skydd för havet.
-
13 januari, 2021
Artikel
Välkommen till en serie webbinarier med havstema, sista veckan i januari och första veckan i februari. Vi kommer bland annat diskutera förslag som lagts fram av Miljömålsberedningen och strandskyddsutredningen. Webbinarieserien inleds 27 januari med en exklusiv intervju med avgående miljö- och klimatminister Isabella Lövin. Det blir ett fördjupat samtal om Lövins erfarenheter från havspolitiken, om framgångar, motgångar och om framtiden för haven.
-
8 januari, 2021
Artikel
Ett stort tack till alla er som kämpat med oss under året. 2020 har varit ett annorlunda år både globalt och på hemmaplan. Men det har också varit ett viktigt år ur miljösynpunkt. Här hittar du några av de segrar vi uppnått tillsammans och en tackhälsning från oss.
-
21 december, 2020
Pressmeddelande
Mer än hälften av svenskarna tycker att det är viktigt att julmaten är ekologisk. Det visar Naturskyddsföreningens nya undersökning. Även när det kommer till julklapparna är det många som tänker på miljön. Nästan varannan svensk tycker det är viktigt att köpa julklappar som inte påverkar miljön eller klimatet negativt.