Stämma
Kretsstämma
Datum: 11 februari 2026 • 17.30–20.30
Plats: Östra Trädgårdsgatan 3, Nyköping, Nyköpings Folkhögskola
Stämma (årsmöte) enligt stadgarna. Styrelsen föreslår beslut om nya stadgar, se proposition och förslag på kretsens hemsida. Efter mötet kommer Martin Emtenäs att berätta för oss om livet på jorden under de flera miljarder år som den har existerat och hur det står till med jordklotet med alla dess organismer nu i våra dagar.
Det är inget krav men, för vår planering, anmäl dig gärna om du tänker delta.
Proposition till kretsstämman 2026-02-11 om revidering av stadgarna för kretsen Nyköping- Oxelösund
Kretsen Nyköping – Oxelösund har inte ändrat sina stadgar sedan 2015 förutom att kretsens namn ändrades 2016. Stadgarna från 2015 är i allt väsentligt lika som det normalförslag till kretsstadgar som fanns i dåvarande stadgar för riksföreningen.
Sedan dess har normalförslaget ändrats ett antal gånger men det har varit så små förändringar att styrelsen inte har föreslagit de kretsstämmor som varit att besluta om motsvarande ändringar i kretsens stadgar.
På riksstämman 2025 reviderades åter normalstadgarna för kretsar och länsförbund. Ändringarna rör bland annat möjligheten att hålla digitala och hybrida stämmor, fast tidsfrist för motioner och lägre krav på antalet revisorer och revisorssuppleanter.
Styrelsen föreslår därför att stadgarna för kretsen Nyköping – Oxelösund revideras så att de stämmer överens med de normalstadgar som beslutades av riksstämman 2025.
Styrelsen för Naturskyddsföreningens krets Nyköping – Oxelösund
Enligt styrelsebeslut 2025-12-03
Stadgar för NYOX från 2026 förslag