Biologisk mångfald i Hofors Del 2
Naturen pressas globalt – hur ser det ut hos oss? Många arter minskar kraftigt i Sverige och i världen. Vad beror minskningen på? Och vad kan vi göra för att stoppa trenden? Det kommer Barbro Risberg, med unik kunskap om utvecklingen för den biologiska mångfalden i Hofors kommun, att prata om vid två tillfällen i höst.
Barbro Risberg, tidigare ordförande för Naturskyddsföreningen Hofors-Torsåker, har ägnat många år åt att kartlägga och dokumentera växter och djur i Hofors kommun. Få, om ens någon, besitter den kunskap som hon
har om trenden. Under två kvällar i höst kommer hon att berätta om hur det ser ut för växter, svampar och djur i Hofors. I tidigare föredrag låg fokus på kommunens växter och svampar. I detta föredrag handlar det om djuren i kommunen.
Missa inte dessa föredrag med unik information om naturen i Hofors kommun!
Foto: Mats Gustafsson, Mostphotos