Välkommen att hjälpa till, vi behöver bli många som hjälps åt med arbetet. Både du som kan hjälpa till en längre tid någon av dagarna och du som har tid en kortare stund är välkommen. Du får gärna komma och prova på eller bara titta och prata om ängsskötsel.
Vi börjar 6 -7 maj med fagning av ängen. Tid: 10.00 - 16.00. Fagning innebär att vi räfsar bort gammalt gräs och löv från ängen. Räfsor, mm. finns. Har du en egen favorit, ta gärna med den. Ta gärna med fika/matsäck. Anmälan senast 4 maj till: anmalan.nf.vasteras@gmail.com Ange Fagning i ämnesraden. Plats: Vallby friluftsmuseum, norra delen, se skyltar från Lanthandeln.
Under våren och sommaren inventerar vi ängen. Vid några tillfällen kommer vi att inventera vilka olika arter som finns på ängen. När du anmält dig så meddelar vi ett antal datum och tider när vi inventerar. Anmälan senast 4 maj till: anmalan.nf.vasteras@gmail.com Ange Inventering i ämnesraden. Plats: Vallby friluftsmuseum, norra delen, se skyltar från Lanthandeln.
12 och 27 augusti. Slåtter. Tid: 10.00 - 16.00. I augusti är det dags att slå ängen och hässja höet. Liar och högafflar mm finns, men ta gärna med en egen favorit om du har någon. Glöm inte ta med fika/matsäck. Anmälan senast 9 augusti till: anmalan.nf.vasteras@gmail.com Ange Slåtter i ämnesraden. Plats: Vallby friluftsmuseum, norra delen, se skyltar från Lanthandeln.