Filmvisning – Outgrow the system
Det system vi lever i idag, med strävan efter evig tillväxt, har vi människor själva skapat. Men hur vill vi att framtiden ska se ut egentligen? Är du nyfiken på andra idéer om hållbara ekonomiska system, som tar hänsyn till människors behov och planetens förutsättningar?
”Outgrow the system" beskriver nya perspektiv på vad som formar vår vardag och olika sätt att gradvis förändra det system vi lever i.
I filmen berättar världsledande experter och forskare om ”nerväxt”, ”doughnut economics”, ekonomisk demokrati, deltagarekonomi och ”not for profit world”, och hur de modellerna kan användas för att forma framtiden.
Filmen är gjord av Cecilia Paulsson (RåFILM) och Anders Nilsson (Teater K) med stöd främst från Allmänna arvsfonden. I filmen talas engelska och svenska och filmen är textad på svenska.
Vi bjuder in till diskussioner efter filmen.