Utflykt

Holkuppsättning i Änggårdsbergen

På söndag den 12 april är det dags för oss att sätta upp de fågel- och fladdermusholkar som ett gäng av oss har byggt så här kommer information och anmälan till det.

Holkarna ska sättas upp i naturreservatet Änggårdsbergen, främst i närheten av de tjärnar och rastplatser som finns i området. Det är en viktig åtgärd för att gynna de lokala småfåglarna och fladdermössen då det finns brist på naturliga hålträd och liknande platser för dem att bo i. 

Under dagen kommer vi dela in oss i mindre grupper för att promenera ut till olika platser i reservatet där holkarna ska sättas, så det är bra om du har på dig skor som är bekväma att gå i och klarar av väta. Aktiviteten görs i samråd med Göteborgs stad och Västkuststiftelsen, som äger respektive förvaltar reservatet.

Vi samlas kl 10 vid denna ingång, på östra sidan av naturreservatet: https://maps.app.goo.gl/KgM4fSDDhC433zjm9 . Närmsta busshållplats är Södermalmsgatan (med bl.a. buss 25, 63 eller 753) och därifrån är det 750 meters promenad.

Vi tar med fika att bjuda på, men se till att du tar med dig mat, vatten och mellanmål så att du orkar vara aktiv under dagen. Vi håller på så länge vi orkar och vill, men räkna med att dagen tar slut vid 16-tiden.

Anmäler dig gör du via denna länk: https://forms.gle/TqKSy7WTrxstHDic6 senast onsdag 8 april.

Har du frågor får du gärna maila till praktisknaturvardgbg@gmail.com

Välkomna! /Sofia och David

Information

  • Datum:12 april 2026
  • Tid:10.00–13.00
  • Kategori:Utomhus
Bli först att gilla!