Naturaktivitet

Nu är det dags att städa ängen

Vill du göra en insats för den biologiska mångfalden? Och samtidigt få lite motion och lära dig mer om ängsskötsel? Då är du välkommen att delta i fagningen av ängarna på Erik Lars i Åsmundshyttan!

  När vitsipporna blommar är det dags att underlätta för vårens blommor att titta upp och börja ge mat till nyvakna insekter. Det gör vi genom att faga ängarna. Det innebär att vi räfsar ihop fjolårslöven och gammalt torrt gräs och samlar ihop riset som fallit från träden. På så vis ger vi luft och ljus till det som ligger under och väntar på att börja gro.
Ta med en räfsa om du har, lite matsäck och kom! Stanna så länge du vill!
Varmt välkommen till ett Grönt gym! Hitta hit: Ta riksväg 68 söderut från Hofors/E16, sväng vänster mot Prästhyttan. Följ vägen till Erik-Lars väg till höger. Den leder in mot gården Erik-Lars.
Visa mindre

 

Information

  • Datum:11 april 2026
  • Tid:10.00–15.00
  • Plats:Erik-Lars väg 3, Åsmundshyttan, 813 95 Torsåker
  • Kategori:Utomhus

Hitta hit

  • Erik-Lars väg 3, Åsmundshyttan
  • 813 95 Torsåker
Samlingsplats: Erik-Lars väg 3, Åsmundshyttan, Gården
Visa plats på Google Maps

Anmälan

Anges för aktiviteter som kräver medlemsskap.
Ange eventuellt behov, önskemål eller ställ en fråga till arrangören

Naturskyddsföreningen följer Dataskyddsförordningen (GDPR). Här kan du läsa mer om hur vi hanterar dina personuppgifter och om vår integritetspolicy.