Spaning i dagsaktuell politik
Strax innan riksdagsvalet ger Naturskyddsföreningens generalsekreterare Karin Lexén och ordförande Beatrice Rindevall sina spaningar om årets valdebatt.
På detta möte kan du som medlem höra om:
- Vad kan valet betyda för miljö och naturfrågorna i politiken?
- Föreningens valkampanj och vilka reaktioner har Karin och Bea sett hos olika politiska företrädare som svar på vårt arbete?
- Dessutom några nedslag i vad som sker hos kretsar och länsförbund med koppling till valet.
Detta är ett exklusivt möte för dig som är medlem i Naturskyddsföreningen. Det ingår in en serie möten där Beatrice och Karin ger sina personliga reflektioner om aktuell politik och spanar på framtidstrender och hur omvärlden påverkar Naturskyddsföreningen. De berättar om vad som är på agendan i de samtal föreningen har med politiska beslutsfattare och hur påverkar den dagsaktuella politiska debatten föreningen?
Dessa Spaningsmöten genomförs ungefär två gånger per termin. Det är alltid möjligt att ställa frågor i chatten och Karin och Beatrice fördjupar sig gärna i de ämnen som deltagarna tycker är viktiga just då.
Anmäl dig i formuläret här nedanför före kl 12.00 den 9 september. Länk till mötet kommer i mail samma dag som mötet.Spaningsmötena spelas inte in men alla anmälda får kort info via mail efter mötet.
Välkommen!