Naturaktivitet

Välj att vandra med varandra!

Välkommen till Vandringens dag den 12 september i Linnébygden tillsammans med STF Sunnerbo och Studiefrämjandet Öst. Vi vandrar mellan Stenbrohult och Möckelns badplats längs en gammal kyrkväg och på upptrampade stigar med både grus och gräsunderlag. Totalt blir det ca 4 km vandring i lättgången terräng, men stavar kan vara bra. Guide är ekologen Sven Nilsson, som berättar om både natur och kultur längs vägen. Ta med egen fika!

Deltagandet i vandringen är kostnadsfritt och öppet för alla, men anmälan krävs senast 6 sept för samordning av transporter. Mer info och anmälan: Ulla Rundlöf via sms 0705-797915. Samling kl 10 vid parkeringen på Solviksvägen intill Möckelns badplats. Därifrån går det gemensam buss till starten vid Björkelunds pensionat i Stenbrohult.

Vandringen avslutas vid Möckelns badplats (ta med badkläder om du vill hoppa i). Vi planerar att bjuda på något gott att äta vid elden. Kanske blir det raggmunkar serverade med vitkålsblad och lingonsylt. För de som vill vandra längre finns möjlighet att fortsätta på olika vägar mot centrala Älmhult med omgivningar.

Svenska Turistföreningen initierade 2019 den riksomfattande Vandringens dag som infaller andra lördagen i september. I år sammanfaller aktiviteten också med Svenska Naturskyddsföreningens rikskampanj Skogsdagarna och vandringen blir ett utmärkt tillfälle att följa mottot Upptäck skogen nära dig!

Information

  • Datum:12 september 2026
  • Tid:10.00–15.00
  • Plats:343 37 Älmhult
  • Kategori:Utomhus

Kontaktperson

Hitta hit

  • 343 37 Älmhult
Samlingsplats: Solviksvägen 2, 34337 Älmhult
Visa plats på Google Maps