Vikten av mörker
Vad händer när natten aldrig riktigt blir mörk? I denna föreläsning tar fladdermusexperten Johan Eklöf med oss på en resa genom nattens ekologi och visar varför mörkret är livsviktigt – för både naturen och oss själva.
Innehåll
Livet har utvecklats i en värld där dag och natt avlöser varandra. Vår biologiska klocka är anpassad efter lika delar ljus och mörker och allt levande följer jordens rytm. I vår moderna värld ökar mängden artificiellt ljus med cirka 10 procent per år och andelen naturlig natthimmel blir allt mindre. Detta påverkar allt från sömncykler och födosöksbeteende till migration och parning. Fåglar flyger fel, fladdermöss vågar sig inte ut och insekter fastnar under gatlyktor.
För oss människor innebär ljuset en påverkan på immunförsvaret men också kulturell utarmning när vi inte längre ser några stjärnor.
Alla behöver vi en mörk natt.
Medverkande
Johan Eklöf är disputerad biolog, en av Sveriges främsta experter på fladdermöss och författare till bland annat Mörkermanifestet.
Kostnad: Det är gratis och alla är välkomna!
Datum: Onsdag 19/11 kl. 18:00
Plats: Parkgården, Svenljunga
Anmälan
Det kan nog bli fullsatt så passa på att anmäla dig nu! Här är länken: https://www.studieframjandet.se/vastra-gotalands-lan/gustav-arrangemang/kalenderhandelser/2025/november/vikten-av-morker/
Medarrangör
Naturskyddsföreningen Svenljunga i samverkan med Studiefrämjandet Väst.
Läs mer om Naturskyddsföreningen Svenljunga på vår hemsida: https://svenljunga.naturskyddsforeningen.se/
Kontaktinformation
För mer information om föreläsningen kontakta Marianne Josefsson: 070 29 82 154