Köp inte den utrotningshotade ålen till julbordet

Landsbygdsminister Peter Kullgren hävdar att det är en kulturgärning att äta den starkt utrotningshotade ålen i jul. Att ålen klassas som akut hotad är inget som Kullgren nämner. Det skriver Naturskyddsföreningen i en replik i Kristianstadsbladet och Norra Skåne.

Naturskyddsföreningen vill tvärtemot Kullgren uppmana folk att inte äta eller köpa utrotningshotade arter.
Kullgren pekar på att det fiskas stora ålar och att fisket sker under en kort period i Sverige. Detta gör inte fisket mindre problematiskt – tvärtom. De stora ålarna som svenska ålfiskare tar upp är lekmogna blankålar som är på väg mot Sargassohavet för att leka. Det är alltså de potentiella föräldrarna till framtidens ålar som hamnar på julbordet. Lekvandringen pågår under en begränsad tid varje år och det är just under denna period som det huvudsakliga ålfisket sker.

Den vetenskapliga rådgivningen har varit entydig under många år: Ålfisket bör stoppas i hela Europa och på alla ålens livsstadier. Det bör inte vara tillåtet att fiska vare sig glasål, gulål eller utvandrande blankål. Trots detta beslutade EU:s fiskeministrar så sent som i Luciahelgen att fisket efter ål ska få fortsätta mer eller mindre som vanligt. Visserligen införs ett ålfiskestopp under några månader, men tillsammans med generösa möjligheter till undantag innebär EU:s beslut att ålfisket kan fortsätta i relativt oförminskad skala i stora delar av Europa.
Ålen är akut hotad och de få lekvandrande individerna som finns kvar måste få fortsätta leva tills det kraftigt decimerade ålbeståndet fått möjlighet att återhämta sig. Köp ingen ål till julbordet.

Beatrice Rindevall
Ordförande Naturskyddsföreningen

Pojke, klippor, skärgård, hav, havet, havsklippor, sommar, bad,

Stöd våra hotade vatten!

Hav och sjöar är livsviktiga för vår överlevnad. Bidra till vårt arbete för en tuffare miljöpolitik och skydd av känsliga arter, kuster och havsområden.

Ge en gåva
Bli först att gilla!

Relaterat innehåll