Utbildning/Kurs

Bekämpa invasiva växter

Bekämpa invasiva växter i sommar!

Vissa växter är så kallade "invasiva arter". Det betyder att det finns risk att de sprider sig så mycket att andra växter utrotas. Invasiva arter är globalt ett av de största hoten mot biologisk mångfald.

Nära naturreservatet Holmsjöarna växer mycket av de invasiva arterna jättebalsamin och kanadensiskt gullris. Kom och lär dig känna igen dessa växter och var med och bekämpa dem!

Var? Samlingsplats är andelsodlingen i Berg 81

När? Tisdag 16 juni, lördagarna 27 juni, 11 juli, 18 juli och 25 juli kl. 10.00-16.00. Eventuellt ytterligare ett tillfälle under augusti.

För vem? Du som är 8-100 år

Arrangör: Naturskyddsföreningen i Borlänge

Anmälan: Anmälan via e-post till borje@wingbeats.se

Övrig information:

Vi börjar med information om Naturskyddsföreningen och om Fältbiologerna. Sedan går vi igenom en kort utbildning i hur man identifierar dessa växter, hur man bekämpar dem enligt Naturvårdsverket och hur vi levererar dem på säkert sätt till Fågelmyra för destruktion. Projektet pågår i 5 år och stöds av Alvins Fond och vi samarbetar också med Studiefrämjandet.

Vi bjuder på lunch/mellanmål i form av vegetariska smörgåsar, ekologisk frukt och dricka, som vatten, äppeljuice, te eller kaffe.


Invasiva främmande arter - Bengtsfors kommun

 

Information

  • Datum:25 juli 2026
  • Tid:10.00–16.00
  • Plats:Berg 81, 781 92 Borlänge
  • Kategori:Utomhus

Kontaktperson

Hitta hit

  • Berg 81
  • 781 92 Borlänge
Samlingsplats: Vid andelsodlingen i Berg
Visa plats på Google Maps