Naturaktivitet

Fröets dag!

Kom och lär dig mer om vilda fröer tillsammans med Naturskyddsföreningen i Strömstad!

Är du nyfiken på att samla vilda fröer och göra en liten insektsrabatt/miniäng på gården/balkongen eller i din trädgård. Kom och delta på en frövandring tillsammans med oss i Naturskyddsföreningen i Strömstad. Vi plockar enstaka som vi delar på så ni själva sen kan känna igen och samla när ni är ute. Självklart plockar vi aldrig fridlysta eller rödlistade arter.

Lördag 30 augusti kl 11.00-ca 13.30 på en gemensam promenad runt skeppssättningen där många vilda blommor växer.

Var: Samling vid parkeringen vid Blomsholms skeppssättning utanför Strömstad

Medtag: Fika, Ett block att riva papper och samla in fröerna i alternativt kaffefilter, vattenfast penna om du har en fältflora över vilda ängsblommor och en smartphone med förslagsvis växtigenkänningsappen Flora incognita installerad

Anmälan: Vi uppskattar om du meddelar till stromstad@naturskyddsforeningen.se om du kommer men ingen obligatorisk anmälan - alla är välkomna. Vi organiserar oss i grupper beroende på hur många vi blir.

Fröpåsar: Naturskyddsföreningen i Strömstad har också några fröpåsar kvar från uppodlade vilda fröer vi kommer under vandringen prata om fördelen med att plocka vilda och plantera från uppodlade fröer.

Varmt Välkomna!

Mer info om Naturskyddsföreningens kampanj Fröets dag hittar ni här: https://www.naturskyddsforeningen.se/artiklar/froets-dag-30-augusti/

Kontaktperson: Maria Kuylenstierna

 

Information

  • Datum:30 augusti 2025
  • Tid:11.00–13.30
  • Plats:452 92 Strömstad
  • Kategori:Utomhus

Kontaktperson

Hitta hit

  • 452 92 Strömstad
Samlingsplats: Parkeringen vid Blomsholms skeppssättning
Visa plats på Google Maps