Natursnokarnas lokala grupper

Natursnokarna finns runt om i hela landet. Är du nyfiken och vill upptäcka naturen ihop med ditt barn? I Natursnokarna deltar barn tillsammans med sina vuxna – förälder, släkting eller annan favvo. Kontakta närmsta natursnokgrupp för att få veta mer om verksamheten på din ort. Verksamheten leds ideellt av Naturskyddsföreningens medlemmar.

Hitta en grupp nära dig:

Blekinge län

Karlshamn

Natursnokarna Karlshamn
Kontaktperson: Maria Jonsson
maria@snok.se
Facebook

Karlskrona

Natursnokarna i Karlskrona
Kontaktperson: Hans Johansson
johansson.a.hans@gmail.com
Facebook

Dalarnas län

Borlänge

Natursnokarna i Borlänge
Kontaktperson: Goulnara Khoussainova
goulnara@gmail.com

Falun

Natursnokarna i Falun
Kontaktperson: Eva Bååth-Holmqvist
evabth@yahoo.se

Gotlands län

Gotland

Natursnokarna på Gotland (endast aktiva på sommaren)
Kontaktperson: Charlie Wijnbladh
charlie.wijnbladh@naturskyddsforeningen.se

Gävleborgs län

Gävle

Natursnokarna i Gävle
För tillfället är gruppen vilande på grund av brist på ledare. Om du är intresserad av att bli ledare och engagera dig så får du gärna ta kontakt med någon av kontaktpersonerna nedan.
Kontaktperson: Elin Knutson, Hanna Kovac och Mirja Hagström
natursnoksledare-gavle@googlegroups.com
Facebook

Hudiksvallsbygden 

Natursnokarna i Hudiksvallsbygden
För tillfället är gruppen vilande. Om du är intresserad av att bli ledare och engagera dig så får du gärna ta kontakt med rikskansliet på natursnokarna@naturskyddsforeningen.se

Hallands län

Halmstad 

Natursnokarna i Halmstad
Gruppen är vilande. Kontaktperson: Helena Westberg
helena.westberg.hw@gmail.com

Varberg 

Natursnokarna i Varberg
Kontaktperson: Emma Pettersson
emma.pettersson80@gmail.com
Facebook

Jämtlands län

Östersund 

Natursnokarna i Östersund
Natursnokarna i Östersund har för närvarande inga regelbundna aktiviteter, men vill gärna starta upp igen. Om du är intresserad av att engagera dig så är du varmt välkommen att ta kontakt med lokalföreningen i Östersund.
ostersund@naturskyddsforeningen.se

Jönköpings län

Jönköping 

Natursnokarna i Jönköping
Kontaktperson: Jeanette Eld
eldjeanette@gmail.com
Facebook

Mullsjö 

Natursnokarna i Mullsjö
Kontaktperson: Brita Broberg
brita.broberg@naturskyddsforeningen.se
Facebook

Värnamo 

Natursnokarna i Värnamo
Kontaktperson: Rose-Marie Gustafsson (tel: 0722-150 554)
natursnokarna.varnamo@gmail.com
Facebook

Kalmar län

Kalmar 

Natursnokarna i Kalmar
Kontaktperson: Daniel Cluer
reulcd3@outlook.com

Sevedebygdens Natursnokar
Kontaktperson: Carina Beijer

beijer.carina@gmail.com, 0706148224 

Kronobergs län

Jät/Tingsryd

Natursnokarna i Jät/Tingsryd
Kontaktperson: Linn Mingert
natursnokarnatingsryd@gmail.com
Facebook

Linnébygden

Natursnokarna i Linnébygden (Älmhult/Haganäs)
Kontaktperson: Ulla Rundlöf
ulla.rundlof@gmail.com

Växjö

Natursnokarna i Växjö (Linnéstudenterna)
Kontaktperson: Christopher Johansson
christopher.johansson@naturskyddsforeningen.se

Tolg/Berg

Natursnokarna i Tolg/Berg
Gruppen är vilande. Kontaktperson: Agneta Carlsson
agneta.m.81@gmail.com
Facebook

Norrbottens län

Gällivare 

Natursnokarna i Gällivare
Gruppen är vilande och söker nya ledare. Vill du engagera dig,  kontakta Snokkansliet på natursnokarna@naturskyddsforeningen.se
Facebook

Haparanda 

Natursnokarna i Haparanda
Kontaktperson: Ida Svanberg
ida@sidmarkens.se
Facebook

Kalix

Natursnokarna i Kalix

Facebook

Luleå 

Natursnokarna i Luleå
Kontaktperson: Dieke Sörlin
dieke.sorlin@gmail.com
Facebook

Skåne län

Bjuv Söderåsen

Natursnokarna i Söderåsen
Kontaktperson: Martin Håkansson
natursnokarnasoderasen@gmail.com
Facebook

Eslöv

Natursnokarna i Eslövsbygden
Kontaktperson: Tina Wueggertz
e-post: tcih68@hotmail.com

 

Vellinge/Falsterbonäset

Falsterbonäsets naturvårdsförening
Årligen anordnas ca åtta familjeanpassade utflykter där en pedagog närvarar.
Kontaktperson: Britt-Elise Björnhov
britt-elise.bjornhov@telia.com

Färs

Natursnokarna i Färs
Kontaktperson: Björn Barup/Cornelia Lovfeldt
bjorn.barup@gmail.com/cornelialovfeldt@spray.se

Kävlingebygden

Natursnokarna i Kävlingebygden
Kontaktperson: Charlotta Rosquist
lotta.rosquist@gmail.com
Facebook

Malmö

Natursnokarna i Malmö
Verksamheten är i uppstartsfas. Om du är intresserad av att engagera dig, kontakta gärna: natursnokarnamalmo@gmail.com
Facebook

Lund

Natursnokarna Dalby
Kontaktperson: Terese Granrot
terese.granroth@gmail.com
073-5506983

Simrishamn

Natursnokarna i Simrishamn
Kontaktperson: Fia Pellas
fiapellas@hotmail.com

Staffanstorp

Natursnokarna i Staffanstorp
Kontaktperson: Martina Kvist Reimer.
martina.kvistreimer@gmail.com
Facebook

Svedala

Natursnokarna i Svedala
Kontaktperson: Anette Barr
anette@j4c.se

Tomelilla

Natursnokarna i Tomelilla
Kontaktperson: Sara Albinson
sara_albinson@yahoo.se
Facebook

Trelleborg

Natursnokarna i Trelleborg
Kontaktperson: Sophie Tranborg
stranborg@hotmail.com
Facebook

Ängelholm 

Natursnokarna i Ängelholm
Kontaktperson: Marja Nordin
marja.nordin@gmail.com

Stockholms län

Natursnokarna i Botkyrka-Salem
För tillfället inga regelbundna natursnoksaktiviteter i Botkyrka-Salem. Om du vill engagera dig som natursnoksledare, kontakta gärna rikskansliet på följande mejladress: natursnokarna@naturskyddsforeningen.se

Natursnokarna i Haninge (Tyresta)
Kontaktperson: Marie Dokken
dokkenmarie@gmail.com

Natursnokarna i Huddinge
Kontaktperson: Camilla Billerstam
natursnokarnahuddinge@gmail.com

Natursnokarna i Roslagen
För tillfället är gruppen vilande, om du är intresserad av att bli ledare och engagera dig så får du gärna ta kontakt med Johanna.
Kontaktperson: Johanna Nordlund
pantulin@hotmail.com

Natursnokarna i Saltsjöbaden
För tillfället är gruppen vilande, om du är intresserad av att bli ledare och engagera dig så får du gärna ta kontakt med Helena. 
Kontaktperson: Styrelsen för Saltsjöbadens Naturskyddsförening.
saltsjobaden@naturskyddsforeningen.se
Facebook

Natursnokarna i Hammarby

Gruppen håller till i Björkhagen. Kontakta ledare Ninja eller gå med facebookgruppen för mer info.
Kontaktperson: Ninja Tunbjer
ntunbjer@gmail.com 
Facebook

Natursnokarna i Solna-Sundbyberg
För tillfället ingen verksamhet, söker ny ledare, vid intresse kontakta gärna ordförande Linda Bell: lindasbell@gmail.com
Facebook

Natursnokarna i Gröndal
Kontaktperson: Eva Lindberg
eva.lindberg@naturskyddsforeningen.se

Natursnokarna i Spånga
Kontaktperson: Farton A Hashi, Siham Adam
farton.a.hashi@outlook.comsiham_ad@hotmail.com

Natursnokarna i Tyresö
Kontaktperson: Felix Österlund
foesterlund@gmail.com

Natursnokarna i Hägersten
Natursnoksaktiviteterna genomförs på japanska.
Kontaktperson: Sawako Akune
sawako.akune13@gmail.com

Natursnokarna i Söderort
Kontaktperson: Agneta Hammarskiöld
agneta.hd@delta.se

Natursnokarna i Upplands-Bro
Kontaktperson: Johan Näslund
natursnokUB@gmail.com

Natursnokarna i Vallentuna
Natursnokarna i Vallentuna är vilande och söker ledare.
Kontaktperson: Margareta Lysell
lysellmargareta@gmail.com

Natursnokarna i Österåker
Just nu träffas gruppen inte på regelbunden basis. Om du är intresserad av att engagera dig, kontakta gärna: osteraker@naturskyddsforeningen.se
Facebook

Uppsala län

Tierp

Natursnokarna i Tierp
Kontaktpersoner: Julia Jonsson
natursnokarna.tierp@gmail.com
Facebook

Uppsala

Natursnokarna i Uppsala
Kontaktperson: Beatrice Hagvall Olsson
beaurax@hotmail.com
Facebook (ledare)
Facebook (deltagare)

Värmlands län

Karlstad

Natursnokarna i Karlstad
För tillfället har natursnokarna ingen regelbunden verksamhet i Karlstad. Vill du engagera dig kontakta Linda Ferm: 0705-497938

Sunne

Natursnokarna i Sunne
Har för tillfället ingen regelbunden verksamhet. Vill du engagera dig, kontakta gärna Anna Hagelin: anna.hagelin@kau.se 

Västerbottens län

Sorsele

Natursnokarna i Sorsele
Kontaktperson: Benita Martinsdotter
benitamartinsdotter@hotmail.com

Umeå 

Natursnokarna i Umeå
Har för tillfället ingen regelbunden verksamhet. Vill du engagera dig, kontakta gärna: natursnokarna.umea@gmail.com

Västernorrland

Härnösand

Natursnokarna i Härnösand
Är för närvarande vilande.
Kontaktperson: Erica Collin
erica.collin@gmail.com
Facebook

Sundsvall

Natursnokarna i Sundsvall
Kontaktperson: Jessica Peters
acissej.peters@gmail.com 
Facebook

Timrå

Natursnokarna i Timrå
Kontaktperson: Fredrik Karlsson
freddan183@hotmail.com

Örnsköldsvik

Natursnokarna i Örnsköldsvik
Kontaktperson: Viktoria Liv
viktoria.liv@hotmail.com

Västmanlands län

Västerås

Natursnokarna i Västerås
Kontaktperson: Ida Jönsson
ida.helena.j@gmail.com
Facebook

Sala

Natursnokarna Möklinta (Sala)
Är för närvarande vilande
Kontaktperson: Anna Billman
skogshildur@gmail.com

Västra Götalands län

Alingsås 

Natursnokarna i Alingsås
Natursnokarna i Alingsås är vilande och söker nya ledare. Vill du engagera dig, kontakta Snokkansliet på natursnokarna@naturskyddsforeningen.se

Borås

Natursnokarna i Borås
För tillfället har natursnoksgruppen ingen regelbunden verksamhet. Vill du engagera dig, kontakta gärna någon i den lokala föreningsstyrelsen: 
kontaktuppgifter styrelsen

Dals-Ed

Natursnokarna i Dals-Ed
Kontaktperson: Linda Blomgren
linda.blomgren@dalsed.se

Falköping

Natursnokarna Broddetorp
Kontaktperson: Anna Froster, 070-254 46 54

Göteborg

Natursnokarna i Härlanda-Örgryte
Kontaktperson: Elisabet K Engström
elisabet.k.engstrom@gmail.com
Facebook

Natursnokarna i Kortedala
Kontaktperson: Arvid Eriksson
arvid.e@comhem.se

Herrljunga 

Natursnokarna i Herrljunga
Kontaktperson: Rebecca Holmén
Tel: 0708 - 10 85 51
pyri@hotmail.com

Håfors/Kungsbacka

Natursnokarna i Håfors/Kungsbacka
Kontaktperson: Claes Tovetjärn
claes@wildgoose.se
Facebook

Lerum

Natursnokarna i Lerum
Kontaktperson: Erika Tyrberg
erika@tyrberg.se
Facebook

Lerum/Sjövik (dagbarnvårdare)

Natursnokarna i Lerum/Sjövik
Kontaktperson: Moa Olmås
moa.olmas@lerum.se 

Partille

Natursnokarna i Partille
Fler natursnoksledare sökes, kontakta gärna Lars-Erik om du är intresserad av att engagera dig.
Kontaktperson: Lars-Erik Jevås
jevaslarsenk@gmail.com

Svenljunga

Natursnokarna i Svenljunga
Kontaktpersoner: Pia P. I. Lassen (0768 - 181 578/firman@allroundtjanst.nu )
Bolette Illemann Lassen (0768 - 467 210/lleman.bolette@hotmail.com)

Tranemo/Uddebo

Natursnokarna i Tranemo/Uddebo
Kontaktpersoner: Stina Kullingsjö och Sara Moa Hallner
saramoahallner@hotmail.com
stina.kullingsjo@gmail.com


Trollhättan 

Natursnokarna i Trollhättan
Kontaktperson: Josefin Bengtsson
josefin.monster@gmail.com

Örebro län

Askersund

Natursnokarna i Askersund
Kontaktperson: Jenny Adolfsson
jennyadolfsson@telia.com

Lekeberg/Västernärke

Natursnokarna i Lekeberg/Västernärke
Kontaktperson: Ann Sofi Eliasson
naturevent@sixtorp.com

Örebro

Natursnokarna i Örebro
natursnokarna.orebro@gmail.com  

Östergötlands län

Norrköping

Natursnokarna i Norrköping
Kontaktperson: Josefin Ragge
josra81@hotmail.com