Från jord till bord: Din guide till aktivt mat engagemang
Vill du vara med och bidra till ett hållbart matsystem där du bor?
Kom med och bygg nya kunskaper, nätverk och möjligheter till förändringar.
Här lär vi av varandra, nationellt som lokalt, genom att dela goda exempel och senaste kunskaper!
Arrangörer i samverkan: Naturskyddsföreningen, Studiefrämjandet, Ekologiska Lantbrukarna

Miniserie: Livsmedelsberedskap på bordet – så kan du bidra!
Hur ser vi till att det finns god och näringsrik mat på bordet även i en osäker omvärld?
Under april och maj bjuder vi in till en spännande serie träffar där vi lär oss mer om Sveriges livsmedelsberedskap – och hur du hur du tillsammans med andra kan bidra till trygga livsmedelssystem på platsen där du bor.
Just nu satsas det mycket resurser för att säkra vår tillgång till mat. Det görs också stora finansiella investeringar på regional och lokal nivå i livsmedelsberedskap. Vi i Naturskyddsföreningen vill se till att dessa satsningar blir både kloka och långsiktigt hållbara. Vi behöver lantbrukare och förädlare som kan fortsätta producera mat, trots både kriser och klimatförändringar, och här spelar ditt engagemang en viktig roll lokalt!
Kom och häng med oss på följande träffar:
21 april kl13-14.30 : Livsmedelsberedskap – så funkar det
Från papper till praktik. Vad betyder egentligen livsmedelsberedskap i praktiken? Vem har ansvaret när det krisar? Vi reder ut begreppen i en crash course om livsmedelsberedskap
Välkommen till ett webbinarium om livsmedelsberedskap och kommunernas roll. Inbjudna föredragshållare är Linnea Rohlin och Andrew Gallagher. Förutom föredrag blir det tid för erfarenhetsutbyte och samtal om hur regionala och lokala erfarenhetsnätverk kan etableras, med hjälp av så kallade ERFA-grupper.
Mer info och länk: Läs mer här
29 april kl18-20: Var med och påverka!
Vilka investeringar görs nära dig? Vi lär oss hur vi tillsammans kan påverka lokala beslut så att pengarna hamnar där de gör mest nytta för miljön och beredskapen.
Tips! På det här webbinariet får du också veta hur du själv kan arrangera en utflykt till ett lantbruk i din närhet.
Nedan kan du anmäla dig till webbinarium 29 april
8 maj kl10-11.30: Goda exempel från hela landet - Beredskap genom erfarenhetsutbyte
Det finns ett stort intresse för beredskapsfrågor idag och många vill delta i arbetet. Syftet är skapa forum för att stärka och stötta varandra i praktiken, både lokalt, regionalt och nationellt. Genom att mötas och dela erfarenheter blir samhällets aktörer bättre förberedda för att ta sig an de utmaningar som beredskap för kris innebär. En nyckel är en bred aktörssamverkan, även lokalt, men även individuella intitativ. Vi hämtar inspiration från inspirerande projekt runt om i Sverige. Se hur andra har gjort för att stärka samverkan och matglädjen på landsbygden.
Mer info och länk: Läs mer här
16 & 17 maj: Följ med ut på gården! Ut på lantbruk och kolla status
I Karlskrona, Kristianstad och Malmö görs tre exkursioner 16:e och 17:e maj där vi besöker lantbruk och kollar status på livsmedelsförsörjning i regionen.
Vad kan lantbruket producera 1) idag, 2) i en krigssituation och 3) med de klimatförändringar som är att räkna med? Följ med ut i verkligheten och se hur det funkar!
- Kontakt: Vill du veta mer? Hör av dig till projektledare Erik Hansson
- Exempel (Malmö): Se programmet här
Bra att veta: Träffarna den 21 april och 8 maj sänds dagtid av Landsbygdsnätverket, dessa planeras att spelas in och kan ses i efterhand.
Längre fram: Sista onsdagen i maj blir temat: Vad har du i ditt framtida skafferi - om du tänker en lokal landskapstallrik? Anna Emmelin utforskar vi hur vi kan bygga upp ett skafferi som stöttar regionala, kretsloppsbaserade livsmedelssystem och bygger hälsa för både personen, platsen och planeten samtidigt!
Sista onsdagen i juni blir temat: Matsvinn.
Vi återkommer med mer information.
Här hittar du alla inspelningar från hösten 2025
Webbinarieserie är ett samarbete mellan Naturskyddsföreningen och Studiefrämjandet. Tillsammans bygger vi en kunnig och handlingskraftig folkrörelse för trygga matsystem och odlingslandskap rustade för framtiden
Vill du lära dig mer tillsammans med andra?
Starta en studiecirkel och/eller gå med i mat- och jordbruksnätverket! För mer info, studieplan och annat klicka på knapparna nedan.
