Gör samarbetsövningen Mossen!

En rolig men lite utmanande övning för att träna samarbete.

Vad är mossen?

En grupp ska ta sig från plats A till plats B och får bara kliva på vissa sätt. Samarbete krävs och behövs.  

Syftet med övningen

Att få en grupp att samarbeta under lite lagom press. 

Så här genomför ni övningen

Ta med kartongbitar eller liknande som är tillräckligt stora för att stå på. Berätta för gruppen att de ska ta sig från A till B, och de får ett antal kartongbitar med sig.

Ni låtsas att marken är ett gungfly (=matta av levande och döda växter, torv med mera som flyter på vattnet, ofta en blandning av vattenväxter och vitmossa, allt eftersom det blir fastare kommer även landväxter att börja växa där).

Där kan man kan sjunka ned i vatten om man går utanför de givna kartongbitarna. Grupperna får färre bitar än de är deltagare, och måste därför samarbeta. Det ska hela tiden vara tryggt för alla. De kartongbitar som inte har en fot eller hand på kan komma att slurpas upp av vattnet (ledaren).

För att göra det svårare kan gruppen samtidigt få ansvar för en kanna/kopp vatten som de måste bära med sig och inte får spilla ur.  

Källa

SISU - Idrottsutbildarna

Hitta din lokala grupp

Natursnokarna har grupper över hela Sverige. Sök i listan för att hitta din lokala natursnoksgrupp:

Hittar du ingen grupp i ditt närområde, kan du alltid starta en egen:

Nyfiken på att bli natursnoksledare?

Som natursnoksledare får du verktyg, färdiga aktiviteter och ett helt nätverk av ledare runt om i Sverige. Läs mer om vad uppdraget innebär!

Bli ledare
Bli först att gilla!

Relaterat innehåll